Etapy opracowania pracy dyplomowej

Są prace dyplomowe, które powstają w ciągu jednego tygodnia. Są też takie, które studenci opracowują przez kilka lat w czasie swojej działalności naukowej. Każdy etap pisania pracy dyplomowej przyczynia się do efektu końcowego takiej pracy. Ważne jest więc odpowiednie opracowanie planu tworzenia swojego dorobku naukowego, jakim są prace dyplomowe.

Jednym z pierwszych etapów opracowywania pracy dyplomowej jest zebranie materiałów, na podstawie których będzie ona tworzona. Materiały te mogą być różnego rodzaju notatkami z wykładów i ćwiczeń, wiadomościami znalezionymi w internecie, czy też informacjami popartymi różnymi badaniami i doświadczeniami. Najważniejszym elementem kształtującym prace dyplomowe jest jednak bibliografia.

Bibliografia decyduje o wartości merytorycznej całej pracy. Im bardziej aktualne są zebrane przez studenta pozycje literaturowe, tym bardziej wiarygodna i rzeczowa jest praca. Prace dyplomowe oceniane są przez egzaminatorów głównie na podstawie bibliografii i przypisów, jakie znajdują się w całej pracy. W ten sposób można stwierdzić, czy student wie jak znaleźć najważniejsze informacje na dany temat.

Etap samego pisania pracy, z podziałem na rozdziały to najdłuższy etap tworzenia. Podczas jego trwania należy mieć ciągle na uwadze postawiony temat pracy tak, aby zawsze pisać bezpośrednio o tym co jest celem pracy. Prace dyplomowe wiele razy sprawiają wrażenie pisanych nie na temat, właśnie dlatego, że studenci nie myślą o skupieniu się na jednym celu, pisząc o tym, co akurat znaleźli w określonym źródle.

Ostatnim elementem tworzenia pracy jest pisanie wstępu i zakończenia. Wydawać by się mogło, że wstęp powinien powstać od razu, gdyż od niego rozpoczynają się prace dyplomowe. Nic bardziej mylnego. Wstęp i zakończenie to najbardziej przemyślane elementy pracy i stanowią zwieńczenie stworzonego dzieła naukowego.